09.01.2023

Zimní řez je letos šetřící

Kdo je připraven, není překvapen. Pravil náš vinohradník Roman Slouk a hned po Novém roce zahájil společně s tradiční partou jedenácti sezónních brigádníků zimní řez révy na Sonberku. Ovšem jinak, než loni…

Pro letošní řez vycházíme z loňských podmínek a meteorologických měření, která na Sonberku provádíme už jedenáct let. Zatímco rok 2021 nám přinesl srážkový úhrn 668 mm, v roce 2022 to bylo o třetinu méně. Je pravděpodobné, že rok 2023 bude opět suchý, a v tom duchu se na něj připravujeme: Stříháme na menší počet oček na tažních. Výsledkem bude méně letorostů a méně hroznů. S tímto řezem bude pro révu jednodušší zásobit rostoucí letorosty a dozrávající hrozny vodou. Letorosty by tedy měly silněji růst a bobule hroznů by měly být větší. Dalo by se proto říct, že řez je šetřící.

Příprava na suché dny se však netýká pouze révy. Pracujeme také s meziřadím - tedy půdou a rostlinami mezi jednotlivými řádky révy. Jak už jsme v minulosti psali, ozelenění meziřádku je důležitým regulátorem půdní vlhkosti. Když prší, odebírají rostliny přebytečnou vláhu. Když je sucho, přistoupíme k posečení, aby meziřadí neubíralo vláhu révě. Při výrazném suchu ponecháme každé druhé meziřadí v podobě černého úhoru, tedy zcela bez vegetace.

Meziřadí na rok 2023 jsme začali připravovat již na sklonku roku 2022. Jakmile skončilo vinobraní, rozdiskovali jsme půdu a oseli polovinu řádků ozimým žitem. To nám v čase adventu pěkně vzešlo, poté jej přikryl sníh. Nyní žito opět poporostlo a na jaře jej čeká zaorání do půdy. Organická hmota tak vyživí půdu dusíkem a hodovat na ní bude půdní edafon – tedy bakterie, žížaly, hmyz a hlístice.

Po ozimém žitě se v meziřádku ke slovu přihlásí luční směs rostlin. Ale nepředbíhejme. Hezkou zimu, snad již brzy se sněhem dle hesla Únor bílý, pole (a vinice!) sílí.

Další aktuality
04.06.2024

Zažijte léto na Sonberku!

Léto je skoro tady a s ním přichází slunce, relaxace a nezapomenutelné zážitky. Pokud hledáte místo, kde byste mohli zažít všechny tyto věci v harmonii s přírodou a výjimečnými víny, jste tu správně. Toto úžasné spojení najdete právě u nás na Sonberku.
Zjistěte více
27.05.2024

Kouzlo pikniku ve vinici: spojení vína, přírody a pohody

Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku rozloženou na trávě, koš plný dobrot a relaxaci v parku nebo na louce. Ale co kdybychom tuto tradiční představu posunuli na jinou úroveň?
Zjistěte více
30.04.2024

#27 Riesling kam se podíváš

27. epizodu našeho podcastu jsme věnovali rieslingům. V novém moderátorském složení Libora a Anety jsme vyzpovídali ty nejpovolanější ze Sonbreku. Zajímá vás, proč spojení Sonberk a riesling tak dobře funguje? Poslechněte si aktuální díl. 
Zjistěte více
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail