09.01.2023

Zimní řez je letos šetřící

Kdo je připraven, není překvapen. Pravil náš vinohradník Roman Slouk a hned po Novém roce zahájil společně s tradiční partou jedenácti sezónních brigádníků zimní řez révy na Sonberku. Ovšem jinak, než loni…

Pro letošní řez vycházíme z loňských podmínek a meteorologických měření, která na Sonberku provádíme už jedenáct let. Zatímco rok 2021 nám přinesl srážkový úhrn 668 mm, v roce 2022 to bylo o třetinu méně. Je pravděpodobné, že rok 2023 bude opět suchý, a v tom duchu se na něj připravujeme: Stříháme na menší počet oček na tažních. Výsledkem bude méně letorostů a méně hroznů. S tímto řezem bude pro révu jednodušší zásobit rostoucí letorosty a dozrávající hrozny vodou. Letorosty by tedy měly silněji růst a bobule hroznů by měly být větší. Dalo by se proto říct, že řez je šetřící.

Příprava na suché dny se však netýká pouze révy. Pracujeme také s meziřadím - tedy půdou a rostlinami mezi jednotlivými řádky révy. Jak už jsme v minulosti psali, ozelenění meziřádku je důležitým regulátorem půdní vlhkosti. Když prší, odebírají rostliny přebytečnou vláhu. Když je sucho, přistoupíme k posečení, aby meziřadí neubíralo vláhu révě. Při výrazném suchu ponecháme každé druhé meziřadí v podobě černého úhoru, tedy zcela bez vegetace.

Meziřadí na rok 2023 jsme začali připravovat již na sklonku roku 2022. Jakmile skončilo vinobraní, rozdiskovali jsme půdu a oseli polovinu řádků ozimým žitem. To nám v čase adventu pěkně vzešlo, poté jej přikryl sníh. Nyní žito opět poporostlo a na jaře jej čeká zaorání do půdy. Organická hmota tak vyživí půdu dusíkem a hodovat na ní bude půdní edafon – tedy bakterie, žížaly, hmyz a hlístice.

Po ozimém žitě se v meziřádku ke slovu přihlásí luční směs rostlin. Ale nepředbíhejme. Hezkou zimu, snad již brzy se sněhem dle hesla Únor bílý, pole (a vinice!) sílí.

Další aktuality
20.02.2024

Jarní program na Sonberku

Na Sonberku začíná nová sezóna s nabitým programem. Srdečně vás zveme vychutnat si pohodu a příjemné (ne)vinné zážitky v jarním čase.
Zjistěte více
09.02.2024

Hledáme brigádníky 18+

Nabízíme brigádu s tím nejkrásnějším výhledem. Práce na vinotéce, firemních degustacích či letních koncertech. Flexibilní směny, přívětiví kolegové, smysluplná práce, milí zákazníci.
Číst více
25.01.2024

#25 O tom, jak se přední sommelieři ČR stali členy Sonberku

V novém díle podcastu jsme si povídali s Jakubem Vlčkem a Janem Macalem. Společně se od roku 2024 přidali do našeho sonberského týmu. Poslechněte si milé povídání a poznejte blíže dva obchodníky vinařství.
05.01.2024

#24 O založení Sonberku se spoluzakladatelem Vladimírem Vajdou

První epizoda v novém roce 2024 je opravdu speciální. Spoluzakladatel Sonberku pan Vladimír Vajda se rozpovídal o krásném příběhu našeho vinařství.
01.01.2024

Organizační pokyny a informace ke koncertům 2024:

Míříte k nám za hudbou? Zde pár praktických informací, abyste si koncert na Sonberku užili na maximum.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail