18.02.2022

Když je vinař také meteorologem

Letos na Sonberku slaví své první kulaté jubileum nečekaný oslavenec a velký pomocník našeho vinohradníka Romana Slouka - meteostanice. Čtete správně - jsme vinaři, ale před deseti lety, přesněji 29. února 2012, jsme do jednoho řádku Muškátu nechali nainstalovat stanici provádějící meteorologická měření. Proč vlastně? 

Meteostanici jsem měl už v předchozím zaměstnání, a tak jsem byl rád, když jsme ji koupili taky na Sonberk. Data z ní významně pomáhají s plánováním prací ve vinici během celého období vegetace - od řezu až po boj proti nemocem či suchu," vysvětluje Roman. 

Stanice se skládá z vícero modulů a umí měřit srážky, teplotu vzduchu (v 0,1 a 2 m), sluneční záření a vlhkost půdy ve třech hloubkách. Není to ale tak, že by uměla počasí předpovídat. Je jen na sonberském vinohradníkovi, aby data správně vyhodnotil a rozplánoval všechny potřebné práce.  

Z měření za uplynulý kvartál jasně vidíme, že letošní zima byla suchá a teplá. Nejnižší teplota dosáhla -7ºC a srážky byly zanedbatelné. Takový mráz neohrožuje očka, takže jsme to zohlednili u zimního řezu a řezali na míň oček. Teploty se nejspíš líbily včelám v sadu, ale zároveň to znamená, že houbové choroby ani nepostřehly, že byla zima. Ve vinici nás proto letos čeká zvýšená pohotovost,” interpretuje Roman naměřená čísla. 

Množství vody v půdě je další informace, která je pro vinohradníka důležitá při práci. Sonberská vinice se nezavlažuje, takže je potřeba pozorně sledovat, jak žíznivá je půda a kolik vláhy se dostává rostlinám. Kromě hodnot naměřených podzemními sondami zde vstupuje do hry další významný partner a pomocník: luční pásy v meziřadí.

Mezi řádky révy máme vysetý luční porost. Líbí se včelám a motýlům a mně pomáhá regulovat množství vody pro keře,“ přibližuje Roman souvislosti. 

Když je mokro, pomáhají rostliny v meziřadí zkonzumovat přebytečnou vláhu a chrání půdu před vodní erozí. Když je dlouhé období sucha, postupně porost sečeme, aby voda zbyla pro révu. S měřením srážek souvisí také plánování ošetření keřů proti houbovým chorobám v případě dešťů. 

Obecně by se dalo říct, že čím podrobnější data máme, tím dokážeme být lepší v prevenci a plánování a předejít krizím, které by mohly představovat ohrožení úrody nebo zdraví révy do budoucna,” pochvaluje si Roman Slouk deset let měření s meteostanicí, kterou také nafotil.

Vysvětlivky k fotografii, seshora dolů: měřič globálního (slunečního) záření, černý cylindr - srážkoměr, teploměr ve výšce 2m, skříňka s řídící jednotkou, solární panel k dobíjení baterie.


Další aktuality
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
20.02.2024

Jarní program na Sonberku

Na Sonberku začíná nová sezóna s nabitým programem. Srdečně vás zveme vychutnat si pohodu a příjemné (ne)vinné zážitky v jarním čase.
Zjistěte více
09.02.2024

Hledáme brigádníky 18+

Nabízíme brigádu s tím nejkrásnějším výhledem. Práce na vinotéce, firemních degustacích či letních koncertech. Flexibilní směny, přívětiví kolegové, smysluplná práce, milí zákazníci.
Číst více
25.01.2024

#25 O tom, jak se přední sommelieři ČR stali členy Sonberku

V novém díle podcastu jsme si povídali s Jakubem Vlčkem a Janem Macalem. Společně se od roku 2024 přidali do našeho sonberského týmu. Poslechněte si milé povídání a poznejte blíže dva obchodníky vinařství.
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail