11.08.2022

Vinice koncem prázdnin: jak se připravit na vinobraní?

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a do jejich konce zbývají přibližně dva týdny. Mnozí z vás už dovolenou stihli, někteří na ni teprve čekají. A co sonberský vinohrad? Ten si na rozdíl od nás zaměstnanců volno nevzal ani na chvilku. Od posledního článku bujel a rostl.

Nebyl to však růst tak prudký jako loni - z jednoho prostého důvodu. Ve srovnání s loňským rokem chyběly srážky, a tak réva rostla pomaleji a její údržba nebyla tak náročná. Nedostatek deště byl znát i na sonberském trávníku - loni šťavnatě zelený, letos připomínal spíš pampu či savanu.

A jaký vliv mělo tohle počasí na hrozny? Zatím je na nějaké soudy velice brzy - na Sonberku nepěstujeme vyloženě rané odrůdy typu Irsai Oliver nebo Müller Thurgau, které dozrávají už v průběhu prázdnin. Nejdřív nám dozrává Muškát moravský - a pokud je ročník tzv. „normální“, zahájíme jeho sběr někdy v první zářijové dekádě.

Letošní ročník koncem srpna slibuje sucho a teplo - tím pádem by se zrání mohlo urychlit, takže jsme v permanenci. Ve sklepě nám zbývají nalahvovat poslední tanky, abychom uvolnili místo pro zpracování moštu ročníku 2022. V zázemí uděláme inventuru vinohradnických nůžek a kbelíků a dokoupíme pár nových - zkrátka, připravujeme se.

A když to vypukne? Nachystáme malé zelené bedýnky o objemu 20 litrů do kterých naše hrozny ručně sbíráme a svážíme je na valníku traktorem. Vyhneme se tak jejich pomačkání. „Mačkat“ se bude až v lisu - 5000 litrovém nerezovém stroji s pneumatickým polštářem, který hrozny lisuje šetrně bez porušení peciček. Předejdeme tak uvolnění hořkých chuťových látek do moštu, a tím pádem i později do vína.

To už ale předbíháme. O ručním sběru, příjmu hroznů, jejich třízení a lisování si řekneme něco víc příště.

Další aktuality
16.09.2022

Poprvé uvádíme Merlot Rare

Představujeme víno, jaké na Sonberku ještě nebylo. 
Číst více
09.09.2022

O špačcích na Sonberku

S příchodem podzimu přilétají do vinic vyhladověná hejna špačků. Jak před nimi bráníme dozrávající úrodu a v čem nás letos překvapili?
Číst více
06.09.2022

Sonberské vinobraní & koncert Harafica

V pátek 16.9. přijďte s námi oslavit letošní Sonberské vinobraní, na kterém nám zahraje cimbálová muzika Harafica. Nebude chybět ani společný sběr, lisování a volná degustace.
Číst více
26.07.2022

Sonberk letos podruhé v Londýně

Suchá Pálava zazářila na National Geographic Traveller Food Festival
Číst více
01.07.2022

Co se děje ve vinici o prázdninách?

Pokud se k nám chystáte v létě na návštěvu, toto je článek pro vás. O tom, co uvidíte kolem sebe a proč tomu tak je.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail