11.08.2022

Vinice koncem prázdnin: jak se připravit na vinobraní?

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a do jejich konce zbývají přibližně dva týdny. Mnozí z vás už dovolenou stihli, někteří na ni teprve čekají. A co sonberský vinohrad? Ten si na rozdíl od nás zaměstnanců volno nevzal ani na chvilku. Od posledního článku bujel a rostl.

Nebyl to však růst tak prudký jako loni - z jednoho prostého důvodu. Ve srovnání s loňským rokem chyběly srážky, a tak réva rostla pomaleji a její údržba nebyla tak náročná. Nedostatek deště byl znát i na sonberském trávníku - loni šťavnatě zelený, letos připomínal spíš pampu či savanu.

A jaký vliv mělo tohle počasí na hrozny? Zatím je na nějaké soudy velice brzy - na Sonberku nepěstujeme vyloženě rané odrůdy typu Irsai Oliver nebo Müller Thurgau, které dozrávají už v průběhu prázdnin. Nejdřív nám dozrává Muškát moravský - a pokud je ročník tzv. „normální“, zahájíme jeho sběr někdy v první zářijové dekádě.

Letošní ročník koncem srpna slibuje sucho a teplo - tím pádem by se zrání mohlo urychlit, takže jsme v permanenci. Ve sklepě nám zbývají nalahvovat poslední tanky, abychom uvolnili místo pro zpracování moštu ročníku 2022. V zázemí uděláme inventuru vinohradnických nůžek a kbelíků a dokoupíme pár nových - zkrátka, připravujeme se.

A když to vypukne? Nachystáme malé zelené bedýnky o objemu 20 litrů do kterých naše hrozny ručně sbíráme a svážíme je na valníku traktorem. Vyhneme se tak jejich pomačkání. „Mačkat“ se bude až v lisu - 5000 litrovém nerezovém stroji s pneumatickým polštářem, který hrozny lisuje šetrně bez porušení peciček. Předejdeme tak uvolnění hořkých chuťových látek do moštu, a tím pádem i později do vína.

To už ale předbíháme. O ručním sběru, příjmu hroznů, jejich třízení a lisování si řekneme něco víc příště.

Další aktuality
15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat? Poznejte dvě další novinky u příležitosti 20. výročí vinařství.
Číst více
31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Bez sektu se neobejde žádná pořádná oslava, a tak přicházíme s historicky prvním sektem ze Sonberku. Od kdy bude v prodeji a jakou chuť lze očekávat?
Číst více
30.08.2023

O 2 nových sonberských běžeckých tratích NoMen Run s Květou Látalovou

Vydali jsme 22. díl podcastu, kde jsme si povídali s Květou Látalovou, organizátorkou NonMen Run. S tímto dlouholetým parťákem otevíráme 2 nové běžecké trasy kolem Sonberku.
Číst více
30.06.2023

Letní koncerty 2023 na Sonberku

Ve spolupráci s projektem Hudba na vinicích nabídneme od července do září již 4. společný ročník večerních open air koncertů. Srdečně zveme!
Číst více
27.06.2023

O vinařském snu, který se stal skutečností s Dominikou z vinařství Plenér

Vydali jsme 21. díl našeho podcastu Mezi řádky. Tentokrát s Dominikou Černohorskou z vinařství Plenér.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail