01.11.2022

Uvádíme mladý Muškát moravský 2022

Kdybyste si u nás koncem března stoupli do řádku Muškátu moravského, na zemi uvidíte ořezané loňské réví a po stranách ostříhané keře. Je to moment, kdy je těžké uvěřit, že za pouhých sedm měsíců se spící hlavy promění v mladé, krásně pitelné víno. Ale příroda je mocná čarodějka, a tak v dubnu révu probudí do fáze slzení, v květnu vyraší letorosty, v červnu réva kvete, o prázdninách rostou hrozny - a přibližně v první dekádě září nadejde na Sonberku čas jejich sklizně.

Jinak tomu nebylo ani letos - po horkém a suchém létě přišlo září a s ním i vinobraní ročníku 2022. Hrozny muškátu jsme sbírali v cukernatosti přes 21 °NM v pondělí a úterý 12. a 13. září. Oba sběry proběhly ručně.  

Tři generace sonberské vinice v jednom muškátovém doušku

Letošní muškát je poprvé složený z celkem tří různě starých částí vinice. Když jsme na Sonberku v roce 2004 s Muškátem moravským začínali, měli jsme k dispozici jen původní, přibližně dvacet let starou vinici na betonových sloupcích. K té jsme v roce 2012 přidali novou muškátovou výsadbu. Naposledy jsme Muškát moravský sázeli v prosinci 2019, jehož první sklizně jsme se dočkali právě letos. Muškát moravský 2022 tak kombinuje staré „předlistopadové“ keře, novější výsadbu i panenskou sklizeň. 

Poprvé pod šroub?

Ano, je to tak. Poté, co jsme lahvování mobilní linkou úspěšně odzkoušeli na Rulandském šedém a cuvée Pospolu (obojí řada Stříbrný Sonberk), rozhodli jsme se praktický šroubovací uzávěr dopřát i našemu jedinému mladému vínu. Proč? Mladé víno se pije … inu mladé a jednodušší manipulaci ocení také kolegové v restauracích a vinotékách.

A jaký tedy je letošní muškát?

Typicky sonberský - tradičné suchý, prokvašený na 0,0 g/l zbytkového cukru, s atraktivní odrůdovou aromatikou. V chuti osvěžující a šťavnatý s nádechem bílého ovoce a koření. Prozkoumejte a objednejte si jej našem e-shopu anebo zkuste štěstí u obchodníka s vínem ve vašem okolí.

Doporučená MOC 220 Kč. Do 30.11.2022 nabízíme za zvýhodněných 195 Kč s možností uplatnění klubové slevy.


Další aktuality
04.06.2024

Zažijte léto na Sonberku!

Léto je skoro tady a s ním přichází slunce, relaxace a nezapomenutelné zážitky. Pokud hledáte místo, kde byste mohli zažít všechny tyto věci v harmonii s přírodou a výjimečnými víny, jste tu správně. Toto úžasné spojení najdete právě u nás na Sonberku.
Zjistěte více
27.05.2024

Kouzlo pikniku ve vinici: spojení vína, přírody a pohody

Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku rozloženou na trávě, koš plný dobrot a relaxaci v parku nebo na louce. Ale co kdybychom tuto tradiční představu posunuli na jinou úroveň?
Zjistěte více
30.04.2024

#27 Riesling kam se podíváš

27. epizodu našeho podcastu jsme věnovali rieslingům. V novém moderátorském složení Libora a Anety jsme vyzpovídali ty nejpovolanější ze Sonbreku. Zajímá vás, proč spojení Sonberk a riesling tak dobře funguje? Poslechněte si aktuální díl. 
Zjistěte více
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail