31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Chardonnay NFT nebo Sémillon na sudu. To jsou dosavadní vinné novinky významného roku 2023, kdy slavíme 20 let od založení. Zdá se vám, že tomu ale pořád něco schází? Máte pravdu! Bez sektu se přeci neobejde žádná pořádná oslava, tak boucháme nyní. Držte si své skleničky a připravte se na sekt Blanc de Blancs - první šumivé Chardonnay ze Sonberku…

Naše Micka NFT se vám líbila i chutnala a nyní přichází čas pro náš první sekt, na jehož výrobě jsme si dali opravdu záležet. Hlavně teda náš sklepmistr Olda.

Nejprve proběhla ruční sklizeň hroznů odrůdy Chardonnay, a to 16. září 2020. A potom následoval samotný proces vzniku.

,,Začalo se lisováním celých hroznů, kdy se na sekt použilo prvních 52,5 %, tedy stejný systém podílů při lisování jako v Champagni. Dalších cca 20 % se na sekt nepoužívá,” vysvětluje Olda, který přišel s tímto nápadem na historicky první sonberský sekt.

Kvasinky jsou také původem z IOC Champagne a první kvašení probíhalo v nerezu. Čisté suché víno bylo po přidání tiráže sekundárně zakvašeno v lahvích. Dát za vznik sektu chce také čas. Až v květnu 2023 po 24 měsících na kvasnicích totiž proběhlo degoržování, jinými slovy odstranění kalů u šumivého vína.

Proces se obešel bez dozáže, to znamená, že víno zůstalo tak, jak vykvasilo v lahvi a nepřidával se dozážní likér, který ovlivňuje sladkost vína.

Výsledkem je tak sekt Blanc de blancs tvořený tradiční metodou (stejně jako v Champagni) extra brut, což je hned druhá kategorie s významem “zvlášť tvrdé” se zbytkovým cukrem 6 gramů na litr, kyselinou 8,7 gramů na litr a 12,5 % alkoholu. Konečný výsledek stojí za to a rozhodně splní svůj účel na nejedné významné události.

Obchodní a marketingová ředitelka Dominika dodává, že se zákazníci a přátelé na sonberské bubliny dlouho těšili: ,,První lahve se otevřely už na oslavách výročí, kde se sekt těšil velké oblibě. Celkem bylo vyrobeno JEN 1500 lahví a na našem e-shopu můžete uplatnit i klubovou slevu. Tak ať chutná i vám, objednávejte od 1. 9. na našem e-shopu a budeme se těšit na vaše reakce.”

Další aktuality
10.02.2024

Zažijte vínomalbu na Sonberku

Hledáte chvilku k zastavení, klid po pracovním týdnu, při které se naučíte něco nového a neotřelého?
Zveme vás na Malbu (s) vínem! 3 hodiny nádherného flow u skleničky vína s talentovanou Ivanou Tesařovou.

Číst více
22.11.2023

Zveme Vás na adventní víkendy

Užijte si předvánoční čas v poklidu na Sonberku
Číst více
13.10.2023

Vinobraní na Sonberku: rok 2023 přinesl nové zkušenosti

Vinohradník Roman Slouk hodnotí letošní kvalitu hroznů roku 2023 na výbornou. Vinobraní šlo letos rychle, trvalo 23 pracovních dní a přineslo nové zkušenosti i výzvy. 
Číst více
06.10.2023

#23 O dvacátém výročí Sonberku se sommeliérem Davidem Pavlíčkem

Ve 23. dílu podcastu uslyšíte zástupce z našeho vinařství. Sommelier a obchodní zástupce David Pavlíček s moderátory představuje spoustu novinek v rámci 20. výročí Sonberku
Číst více
15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat? Poznejte dvě další novinky u příležitosti 20. výročí vinařství.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail