31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Chardonnay NFT nebo Sémillon na sudu. To jsou dosavadní vinné novinky významného roku 2023, kdy slavíme 20 let od založení. Zdá se vám, že tomu ale pořád něco schází? Máte pravdu! Bez sektu se přeci neobejde žádná pořádná oslava, tak boucháme nyní. Držte si své skleničky a připravte se na sekt Blanc de Blancs - první šumivé Chardonnay ze Sonberku…

Naše Micka NFT se vám líbila i chutnala a nyní přichází čas pro náš první sekt, na jehož výrobě jsme si dali opravdu záležet. Hlavně teda náš sklepmistr Olda.

Nejprve proběhla ruční sklizeň hroznů odrůdy Chardonnay, a to 16. září 2020. A potom následoval samotný proces vzniku.

,,Začalo se lisováním celých hroznů, kdy se na sekt použilo prvních 52,5 %, tedy stejný systém podílů při lisování jako v Champagni. Dalších cca 20 % se na sekt nepoužívá,” vysvětluje Olda, který přišel s tímto nápadem na historicky první sonberský sekt.

Kvasinky jsou také původem z IOC Champagne a první kvašení probíhalo v nerezu. Čisté suché víno bylo po přidání tiráže sekundárně zakvašeno v lahvích. Dát za vznik sektu chce také čas. Až v květnu 2023 po 24 měsících na kvasnicích totiž proběhlo degoržování, jinými slovy odstranění kalů u šumivého vína.

Proces se obešel bez dozáže, to znamená, že víno zůstalo tak, jak vykvasilo v lahvi a nepřidával se dozážní likér, který ovlivňuje sladkost vína.

Výsledkem je tak sekt Blanc de blancs tvořený tradiční metodou (stejně jako v Champagni) extra brut, což je hned druhá kategorie s významem “zvlášť tvrdé” se zbytkovým cukrem 6 gramů na litr, kyselinou 8,7 gramů na litr a 12,5 % alkoholu. Konečný výsledek stojí za to a rozhodně splní svůj účel na nejedné významné události.

Obchodní a marketingová ředitelka Dominika dodává, že se zákazníci a přátelé na sonberské bubliny dlouho těšili: ,,První lahve se otevřely už na oslavách výročí, kde se sekt těšil velké oblibě. Celkem bylo vyrobeno JEN 1500 lahví a na našem e-shopu můžete uplatnit i klubovou slevu. Tak ať chutná i vám, objednávejte od 1. 9. na našem e-shopu a budeme se těšit na vaše reakce.”

Další aktuality
30.04.2024

#27 Riesling kam se podíváš

27. epizodu našeho podcastu jsme věnovali rieslingům. V novém moderátorském složení Libora a Anety jsme vyzpovídali ty nejpovolanější ze Sonbreku. Zajímá vás, proč spojení Sonberk a riesling tak dobře funguje? Poslechněte si aktuální díl. 
Zjistěte více
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
20.02.2024

Jarní program na Sonberku

Na Sonberku začíná nová sezóna s nabitým programem. Srdečně vás zveme vychutnat si pohodu a příjemné (ne)vinné zážitky v jarním čase.
Zjistěte více
09.02.2024

Hledáme brigádníky 18+

Nabízíme brigádu s tím nejkrásnějším výhledem. Práce na vinotéce, firemních degustacích či letních koncertech. Flexibilní směny, přívětiví kolegové, smysluplná práce, milí zákazníci.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail