15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Ano, oslavy 20. výročí Sonberku pokračují. Historicky první sekt vydržel na e-shopu pouze 7 dní, a proto přichází nejlepší čas představit další novinky. A rovnou dvě v podobě Rieslingu. Naše vlajková loď mezi odrůdami, tentokrát v podobách, jaké ještě neznáte. Pojďme společně zjistit, čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat.

Výjimečná viniční trať Mitrberk

Řada Velký Sonberk představuje první Riesling z krásné viniční trati Mitrberk, která se nachází vedle té sonberské. Byla vysázena v roce 2010 na výměře 5, 5 ha a kromě Ryzlinku zde roste i Tramín, který již znáte z řady Velký i Stříbrný Sonberk. Uběhnul nějaký čas, respektive 12 let a vinice plodí opravdu kvalitní hrozny pro výjimečná vína.

I o tento pozemek pečuje náš vinohradník Roman Slouk, není na to ale sám: ,,Zelené práce provádí již několik let 6 párů ženských rukou. A opravdu precizně.” A kromě toho chválí i nádherný výhled z Mitrberku na Popice a Pálavu, který je podle Romana: ,,trošku odlišný než ten, co známe ze Sonberku.”

Když se přesuneme z vinohradu do sklepa, víno se v tanku od prvních měsíců vyvíjelo velmi dobře. Sommeliér David Pavlíček v něm hned vnímal velký potenciál: ,,Jevilo se jako jeden z nejlepších Ryzlinků našeho sklepa.” Za výsledkem suchého Rieslingu Mitrberk 2022 z řady Velký Sonberk, který je v pozdním sběru potom nestojí nikdo jiný než náš sklepmistr Olda Drápal.

Limitovaná edice Ipsus

Říká se, že výjimka potvrzuje pravidlo. Sonberk nikdy polosladká vína neprodukoval, dokud ale nepřišlo charakterní víno Riesling Ipsus 2021. První a pravděpodobně i poslední polosladký Ryzlink rýnský v historii Sonberku. Jedná se o pouze jednu sklizeň z určité části vinohradu, kde se navíc na hroznech objevila botrytida. Díky tomu víno získalo od sklepmistra Oldy Drápala latinské označení Ipsus, což znamená ,,sám”, tedy jedna samostatná sklizeň bez kupáže.

Oproti jmenovci z Mitrberku vznikl díky přírodě jako limitovaná edice, ale také patří do řady Velký Sonberk. Disponuje nádherným potenciálem do budoucna - kombinace vyššího zbytkového cukru a pikantní kyseliny totiž slibuje krásné vyzrávání.

To, že se jedná opravdu o výjimečné víno potvrzuje i sommeliér David Pavlíček: ,,Já toto víno vnímám jako takové moje dítě,” usmívá se, ,,stylem se podobá moselským Spätlese Ryzlinkům. Díky vysokému podílu botrytických hroznů je nástup chuti mohutný s výrazným medovým dotekem a nádechem sladkého exotického ovoce.”

Odrůda Ryzlink rýnský šestkrát jinak

Obchodní a marketingová ředitelka Dominika Holešínská připomíná, že Ryzlink rýnský představuje stěžejní odrůdu vinařství: ,,Dlouho jsme přemýšleli nad posílením řady Velký Sonberk a podívejte, příroda nám někdy odpoví a nadělí sama. Jsem ráda, že teď ukazujeme Ryzlink šestkrát jinak, každý si přijde na své.”

Další aktuality
10.02.2024

Zažijte vínomalbu na Sonberku

Hledáte chvilku k zastavení, klid po pracovním týdnu, při které se naučíte něco nového a neotřelého?
Zveme vás na Malbu (s) vínem! 3 hodiny nádherného flow u skleničky vína s talentovanou Ivanou Tesařovou.

Číst více
22.11.2023

Zveme Vás na adventní víkendy

Užijte si předvánoční čas v poklidu na Sonberku
Číst více
13.10.2023

Vinobraní na Sonberku: rok 2023 přinesl nové zkušenosti

Vinohradník Roman Slouk hodnotí letošní kvalitu hroznů roku 2023 na výbornou. Vinobraní šlo letos rychle, trvalo 23 pracovních dní a přineslo nové zkušenosti i výzvy. 
Číst více
06.10.2023

#23 O dvacátém výročí Sonberku se sommeliérem Davidem Pavlíčkem

Ve 23. dílu podcastu uslyšíte zástupce z našeho vinařství. Sommelier a obchodní zástupce David Pavlíček s moderátory představuje spoustu novinek v rámci 20. výročí Sonberku
Číst více
31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Bez sektu se neobejde žádná pořádná oslava, a tak přicházíme s historicky prvním sektem ze Sonberku. Od kdy bude v prodeji a jakou chuť lze očekávat?
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail