22.04.2022

Kopce podle Pleskota: Ostrá holka Pálava a zkrocený stařec Sonberk

Pokud pravidelně posloucháte náš podcast, víte, jak velkou radost nám návštěva jednotlivých hostů dělá. Do dvanáctého dílu ovšem dorazil jeden vážně speciální. Po několika letech k nám totiž na návštěvu a plánování novinek přijel architekt Josef Pleskot. Ano, ten který naši budovu navrhl, a postaral se tak o to, že z kopce, na kterém se jen pnul vinohrad, je najednou tak vyhledávané místo. A když už u nás byl, prozradil v podcastu spoustu detailů o tom, jak to celé vznikalo.  

„Krásně to tu stárne,“ pochvaluje si hned zkraje natáčení jeden z nejuznávanějších českých architektů. Na Sonberku nebyl léta, kvůli návalu práce přece jen nestíhá svoje hotové realizace sledovat, a tak vzal návštěvu a natáčení tak trochu jako inventuru. Všechno je prý v pořádku, budova díky svojí konstrukci a využitým materiálům vydrží klidně sto let a dřevo, kterým je obložená, bude ještě postupně měnit svoji podobu.

Pro návštěvníky to znamená, že se jim časem naskytne ještě trochu jiný pohled. Mohl se ale lišit daleko markantněji, budova totiž měla stát o dost jinde, než kde je dnes. „Původní plán počítal s umístěním v dnešním sadu, od toho se ale kvůli špatné dostupnosti upustilo a začalo se mluvit o umístění do vinohradu. To mi bylo nejdřív hrozně proti srsti,“ přiznává Pleskot a vzpomíná, jak se s majitelem, panem Vajdou, přetahovali za pomyslný provaz. „On chtěl stavbu ještě výš, ale to bychom narušili reliéf kopce a to jsem nechtěl až tak moc, že jsem řekl, že v takovém případě to dělat nebudu,“ povídá dnes už s úsměvem Pleskot.

Budova je nakonec níž, takže charakter kopce, o kterém architekt mluví jako o „zkroceném starci“ nijak nenarušuje. Bylo by to prý moc, stačí, že je naproti „ostrá holka Pálava“. Celý aktuální díl podcastu s Josefem Pleskotem je vlastně takovou malou čítankou pro milovníky architektury. Mluví se v něm o tom, jak se dělala střecha, aby se pod ní měly dobře hrozny na slámové víno, v čem se vinařství podobá vysokým pecím i o tom, jak Sonberk Pleskotovi pomohl dostat se do společnosti opravdu dobrých architektů.


Poslouchejte na platformách:

Spotify: open.spotify.com/episode/2he0lNHmPXb9XHJIaH9ENW

Soundtier: https://www.soundtier.com/mezi-radky/mezi-radky-12


Podcast Mezi řádky vzniká ve spolupráci s audionakladatelstvím Čti mi.

Další aktuality
27.06.2022

První červencový víkend přinese divadelní premiéru, koncert Anny K. a brunch s foodtruckem

Plánujete prodloužený prázdninový víkend na Moravě? Zde jsou naše tipy.
Číst více
15.06.2022

Londýnský Decanter ocenil celou škálu Rieslingů a Pálav

Červen je medailový a my si to užíváme. Celkem šest našich vín bylo oceněno na největší světové soutěži Decanter World Wine Awards.
Číst více
05.06.2022

Riesling VOC 2020 veze zlato z Concours Mondial de Bruxelles

Česká republika je nejúspěšnější vinařská krajina střední Evropy v soutěži
Číst více
29.05.2022

Pět let v ředitelské židli: Co se povedlo a co bude dál?

V novém dílu podcastu se loučíme s Dášou Fialovou, která vzpomíná na pětiletku plnou skvělého vína, úžasných lidí, nezapomenutelných koncertů - a prozrazuje svoje plány do budoucna.
Číst více
20.05.2022

Nový díl podcastu Mezi řádky: O cestách za vínem

S uznávaným gastronomickým průvodcem Janem Valentou z Taste of Prague si povídáme o výletech za vínem a jídlem a také o tom, jak chutná Morava cizincům.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail