11.04.2023

Jaro v našich vinohradech

Jaro na Sonberku je ve znamení příprav prvních větších akcí, začíná sezóna pro turisty a pro vinohradníky to znamená příchod náročnějšího období. Réva vstoupila do fáze slzení a počátku rašení, což znamená, že je třeba pečlivě sledovat její vývoj a chránit ji před nebezpečím, jako jsou škůdci nebo plísně.

Vinohrady Sonberku se rozprostírají na zhruba 45 hektarech. Dále se pyšní taky ovocnými sady, kde se pěstují meruňky, ořešáky a mandloně. Letos v sadu bohužel došlo k většinovému zmrznutí květů meruněk, což znamená, že nebude meruňkový džem ani meruňkovice. V posledních letech se to stalo ne moc pěknou tradicí.

Nicméně ve vinohradech pozorujeme situaci mnohem lepší, jak již zmiňujeme na začátku, réva vstoupila do fáze slzení a počátku rašení, takže mrazy ji zatím neohrožují. Chvilka pravdy se ale ukáže až kolem 10. května. Postupně taky budou přibývat pracovní síly ve vinohradě.

Na svatého Josefa, tedy 19. března skončil tradičně řez révy vinné na drátěnce. Dokončilo se taky vázání letorostů a aplikace speciálních bužírek, takzvaných odparníků, které v sobě mají samičí feromon, čímž matou samce škodících obalečů na hroznech. Poslechněte si epizodu našeho podcastu, kde se vinohradník Sonberku Roman Slouk více rozpovídal na toto téma.

Po Velikonocích se začíná s řezem Merlotu, který pěstujeme na hlavu, systémem pěstování, který je starý jako réva sama. S traktorem se okopává příkmenný pás, to znamená, že se odstraňuje plevel a část vinic zůstane v režimu černého úhoru, díky čemuž se významně zlepší vstřebávání vodních srážek a jejich následný transport ke kořenům révy.

Další aktuality
04.06.2024

Zažijte léto na Sonberku!

Léto je skoro tady a s ním přichází slunce, relaxace a nezapomenutelné zážitky. Pokud hledáte místo, kde byste mohli zažít všechny tyto věci v harmonii s přírodou a výjimečnými víny, jste tu správně. Toto úžasné spojení najdete právě u nás na Sonberku.
Zjistěte více
27.05.2024

Kouzlo pikniku ve vinici: spojení vína, přírody a pohody

Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku rozloženou na trávě, koš plný dobrot a relaxaci v parku nebo na louce. Ale co kdybychom tuto tradiční představu posunuli na jinou úroveň?
Zjistěte více
30.04.2024

#27 Riesling kam se podíváš

27. epizodu našeho podcastu jsme věnovali rieslingům. V novém moderátorském složení Libora a Anety jsme vyzpovídali ty nejpovolanější ze Sonbreku. Zajímá vás, proč spojení Sonberk a riesling tak dobře funguje? Poslechněte si aktuální díl. 
Zjistěte více
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail