11.04.2023

Jaro v našich vinohradech

Jaro na Sonberku je ve znamení příprav prvních větších akcí, začíná sezóna pro turisty a pro vinohradníky to znamená příchod náročnějšího období. Réva vstoupila do fáze slzení a počátku rašení, což znamená, že je třeba pečlivě sledovat její vývoj a chránit ji před nebezpečím, jako jsou škůdci nebo plísně.

Vinohrady Sonberku se rozprostírají na zhruba 45 hektarech. Dále se pyšní taky ovocnými sady, kde se pěstují meruňky, ořešáky a mandloně. Letos v sadu bohužel došlo k většinovému zmrznutí květů meruněk, což znamená, že nebude meruňkový džem ani meruňkovice. V posledních letech se to stalo ne moc pěknou tradicí.

Nicméně ve vinohradech pozorujeme situaci mnohem lepší, jak již zmiňujeme na začátku, réva vstoupila do fáze slzení a počátku rašení, takže mrazy ji zatím neohrožují. Chvilka pravdy se ale ukáže až kolem 10. května. Postupně taky budou přibývat pracovní síly ve vinohradě.

Na svatého Josefa, tedy 19. března skončil tradičně řez révy vinné na drátěnce. Dokončilo se taky vázání letorostů a aplikace speciálních bužírek, takzvaných odparníků, které v sobě mají samičí feromon, čímž matou samce škodících obalečů na hroznech. Poslechněte si epizodu našeho podcastu, kde se vinohradník Sonberku Roman Slouk více rozpovídal na toto téma.

Po Velikonocích se začíná s řezem Merlotu, který pěstujeme na hlavu, systémem pěstování, který je starý jako réva sama. S traktorem se okopává příkmenný pás, to znamená, že se odstraňuje plevel a část vinic zůstane v režimu černého úhoru, díky čemuž se významně zlepší vstřebávání vodních srážek a jejich následný transport ke kořenům révy.

Další aktuality
15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat? Poznejte dvě další novinky u příležitosti 20. výročí vinařství.
Číst více
31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Bez sektu se neobejde žádná pořádná oslava, a tak přicházíme s historicky prvním sektem ze Sonberku. Od kdy bude v prodeji a jakou chuť lze očekávat?
Číst více
30.08.2023

O 2 nových sonberských běžeckých tratích NoMen Run s Květou Látalovou

Vydali jsme 22. díl podcastu, kde jsme si povídali s Květou Látalovou, organizátorkou NonMen Run. S tímto dlouholetým parťákem otevíráme 2 nové běžecké trasy kolem Sonberku.
Číst více
30.06.2023

Letní koncerty 2023 na Sonberku

Ve spolupráci s projektem Hudba na vinicích nabídneme od července do září již 4. společný ročník večerních open air koncertů. Srdečně zveme!
Číst více
27.06.2023

O vinařském snu, který se stal skutečností s Dominikou z vinařství Plenér

Vydali jsme 21. díl našeho podcastu Mezi řádky. Tentokrát s Dominikou Černohorskou z vinařství Plenér.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail