27.09.2020

Úspěch na Decanteru není náhoda, ale pokračování cesty

Platinová medaile a 97 bodů pro Riesling Noble rot, zlatá a 95 bodů pro Riesling 2017 VOC a 90 bodů a stříbro pro Riesling 2018 VOC. To vše podpořeno ještě navíc dvěma bronzy pro cuvée na sudu. To je letošní skvělý sonberský výsledek ze světové soutěže Decanter World Wine Awards. K čemu je to dobré? A co se po něm dá čekat? To vysvětluje v rozhovor obchodní ředitelka Sonberku Dáša Fialová.

Co následuje bezprostředně po takovém úspěchu? Smršť na e-shopu?

Naše obrovská radost. A taky píšou kolegové a gratulují, to nás moc těší. Je hezké, že když se něco takového povede, navzájem si to na Moravě přejeme. Pamatuju si, že když dostal Jara Gala 98 bodů za svůj vlašák, měli jsme z toho na Sonberku velkou radost taky. Nákupní smršť na e-shopu se většinou strhne se zpožděním pár dní.

Proč je zrovna Decanter World Wine Awards tak speciální soutěž?

Schází se tam nejvíc vzorků a jsou z celého světa. Třeba v Brně nedávno pořádaná Concours Mondial de Bruxelles je také velká, ale bylo tam letos 8,5 tisíce vzorků, kdežto v Londýně na Decanteru se jich sešlo 16,5 tisíce. Londýn navíc platí za největší trh s vínem.

Nemá obrovské množství vzorků vliv na kvalitu hodnocení?

Právě že ne, organizátoři si už za ty roky všechno dokonale nastavili, vzorků už bylo i ke 20 tisícům. Soutěž je dlouhodobá, není to tak, že by se porotci někde potkali na tři čtyři dny, ale hodnotí se skoro celý měsíc a jsou to z velké části nositelé titulu Master of wine. Funguje to tak, že oni vína nabodují nejdřív v prvním kole, adepty na zlatou medaili pak znovu přechutnávají a z nich potom vytahují ty platinové a ty, kteří dostanou ocenění Best in Show.

Podle čeho se na Sonberku vybírá, jaké víno se do soutěže pošle?

Pro nás je důležitá už jenom možnost projít samotným hodnocením, že se dostaneme k rukám tak kvalitních hodnotitelů. Každý rok posíláme třeba osm vín, hlavně ryzlinky, pálavy a cuvée, aktuální ročníky a i ty starší, když se na lahvi zajímavě vyvíjí.

Když dostane víno 88 bodů na Decanteru, je to cennější než 92 bodů na české soutěži?

Ano, hlavně kvůli té mezinárodní porotě. Jsou to odborníci na slovo vzatí, kteří mají doslova „napitý“ celý svět. Když dostanete na Decanteru 86 bodů, tak už to značí velmi dobré víno světového charakteru. A když je to cokoliv, co začíná devítkou, tak to je velká sláva. Skvělé je, že v posledních pěti letech se vždycky nějaké moravské víno v hodnocení hodně vyšvihne – naše Pálava měla v roce 2017 95 bodů, vlašák Jary Galy dostal později dokonce 98 bodů a dařilo se i Zámeckému vinařství Bzenec, či našim sousedům z Gotbergu. Dokazuje to, že na Moravě umíme dělat výjimečná vína.

S jakým pocitem člověk posílá moravské ryzlinky do konkurence těch rakouských a německých?

Tréma je trochu cítit. Nikdy nevíme, jak vína zapadnou, protože nemáme podmínky jako na Mosele nebo ve Wachau. Nicméně z ohlasů odborníků víme, že jim naše ryzlinky chutnají, tak pak už jen doufáme, že zachutnají i top komisi. Obecně máme štěstí, že jsme severnější oblast pěstování révy, což dává vínům vysokou ovocnost a dobrou kyselinu.

Letošní úspěch je potvrzením dlouhodobého trendu. Kdy začala sonberská jízda soutěží?

První úspěch jsme zaznamenali už v roce 2010, a to za Ryzlink rýnský ročníku 2008. Tehdy jsme si mysleli, že něco takového dokážeme znovu zopakovat jen těžko – ve starém systému hodnocení jsme získali titul pro nejlepší bílé víno střední a východní Evropy. Pak ale přišel rok 2017, kdy už to nebyla jen regionální cena, ale se suchou Pálavou 2015 jsme se stali šampiony pro celý svět a dostali ocenění za nejlepší suché aromatické víno světa. A rok nato dostala ještě naše slámová Pálava 96 bodů a zlatou medaili. Od té doby sbíráme 90bodová hodnocení každý rok, ale k tomu máme i platinovou medaili za Ryzlink rýnský výběr z cibéb. Letos jsme se zase o krok posunuli. 97 bodů a platina pro Riesling Noble rot je zatím nejvíc, co se nám kdy povedlo získat. Zároveň máme možná ještě o trochu větší radost z dvojitého úspěchu ryzlinků – ze zlata a hlavně z 95 bodů pro ročník 2017 a za 90 bodů pro 2018. Je to pro nás stěžejní víno, na kterém si dáváme záležet po celou historii Sonberku.

O ročníku 2018 říkáš, že se spíš ještě vyplatí schovat si ho na později. Znamená to, že ho do soutěže pošleš ještě i později?

Určitě to budeme pokoušet, protože víme, že naše ryzlinky potřebují zrát nějaký čas na lahvi. Ideální doba konzumace je tři až pět let po sklizni. Výsledky soutěže milovníkům vína říkají, kupte si obě tahle vína, ročník 2017 vypijte rovnou a ten mladší si ještě schovejte. Hodnocení bereme hlavně jako potvrzení toho, že se v naší produkci najdou skvělá vína různých charakteristik a naše cesta je dobře nastavená.

Co po takovém úspěchu následuje?

Odráží se to i obchodně. V Londýně už máme nějakou historii, znají nás tam, máme tam skvělého importéra Ellis Wines. Před léty začínali se slámovou Pálavou, pak se díky našemu úspěchu na Decanteru propracovali k suché. Etablovala se tak dobře, že když jsme jim loni poslali vzorky ryzlinku, zalíbil se jim také, takže dnes už se poměr objednávek překlápí. Konkrétně letošní úspěch na Decanteru mohl za to, že další den už jsme z Londýna měli objednávku na paletu Rieslingu 2017 i Rieslingu Noble rot. Ellis Wines nás dodávají do společnosti Hedonism Wines, což je asi největší obchod s vínem v Británii, a všechna tři naše vína tak má na lístku jejich michelinská restaurace Hide.

Další aktuality
15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat? Poznejte dvě další novinky u příležitosti 20. výročí vinařství.
Číst více
31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Bez sektu se neobejde žádná pořádná oslava, a tak přicházíme s historicky prvním sektem ze Sonberku. Od kdy bude v prodeji a jakou chuť lze očekávat?
Číst více
30.08.2023

O 2 nových sonberských běžeckých tratích NoMen Run s Květou Látalovou

Vydali jsme 22. díl podcastu, kde jsme si povídali s Květou Látalovou, organizátorkou NonMen Run. S tímto dlouholetým parťákem otevíráme 2 nové běžecké trasy kolem Sonberku.
Číst více
30.06.2023

Letní koncerty 2023 na Sonberku

Ve spolupráci s projektem Hudba na vinicích nabídneme od července do září již 4. společný ročník večerních open air koncertů. Srdečně zveme!
Číst více
27.06.2023

O vinařském snu, který se stal skutečností s Dominikou z vinařství Plenér

Vydali jsme 21. díl našeho podcastu Mezi řádky. Tentokrát s Dominikou Černohorskou z vinařství Plenér.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail