27.09.2020

Úspěch na Decanteru není náhoda, ale pokračování cesty

Platinová medaile a 97 bodů pro Riesling Noble rot, zlatá a 95 bodů pro Riesling 2017 VOC a 90 bodů a stříbro pro Riesling 2018 VOC. To vše podpořeno ještě navíc dvěma bronzy pro cuvée na sudu. To je letošní skvělý sonberský výsledek ze světové soutěže Decanter World Wine Awards. K čemu je to dobré? A co se po něm dá čekat? To vysvětluje v rozhovor obchodní ředitelka Sonberku Dáša Fialová.

Co následuje bezprostředně po takovém úspěchu? Smršť na e-shopu?

Naše obrovská radost. A taky píšou kolegové a gratulují, to nás moc těší. Je hezké, že když se něco takového povede, navzájem si to na Moravě přejeme. Pamatuju si, že když dostal Jara Gala 98 bodů za svůj vlašák, měli jsme z toho na Sonberku velkou radost taky. Nákupní smršť na e-shopu se většinou strhne se zpožděním pár dní.

Proč je zrovna Decanter World Wine Awards tak speciální soutěž?

Schází se tam nejvíc vzorků a jsou z celého světa. Třeba v Brně nedávno pořádaná Concours Mondial de Bruxelles je také velká, ale bylo tam letos 8,5 tisíce vzorků, kdežto v Londýně na Decanteru se jich sešlo 16,5 tisíce. Londýn navíc platí za největší trh s vínem.

Nemá obrovské množství vzorků vliv na kvalitu hodnocení?

Právě že ne, organizátoři si už za ty roky všechno dokonale nastavili, vzorků už bylo i ke 20 tisícům. Soutěž je dlouhodobá, není to tak, že by se porotci někde potkali na tři čtyři dny, ale hodnotí se skoro celý měsíc a jsou to z velké části nositelé titulu Master of wine. Funguje to tak, že oni vína nabodují nejdřív v prvním kole, adepty na zlatou medaili pak znovu přechutnávají a z nich potom vytahují ty platinové a ty, kteří dostanou ocenění Best in Show.

Podle čeho se na Sonberku vybírá, jaké víno se do soutěže pošle?

Pro nás je důležitá už jenom možnost projít samotným hodnocením, že se dostaneme k rukám tak kvalitních hodnotitelů. Každý rok posíláme třeba osm vín, hlavně ryzlinky, pálavy a cuvée, aktuální ročníky a i ty starší, když se na lahvi zajímavě vyvíjí.

Když dostane víno 88 bodů na Decanteru, je to cennější než 92 bodů na české soutěži?

Ano, hlavně kvůli té mezinárodní porotě. Jsou to odborníci na slovo vzatí, kteří mají doslova „napitý“ celý svět. Když dostanete na Decanteru 86 bodů, tak už to značí velmi dobré víno světového charakteru. A když je to cokoliv, co začíná devítkou, tak to je velká sláva. Skvělé je, že v posledních pěti letech se vždycky nějaké moravské víno v hodnocení hodně vyšvihne – naše Pálava měla v roce 2017 95 bodů, vlašák Jary Galy dostal později dokonce 98 bodů a dařilo se i Zámeckému vinařství Bzenec, či našim sousedům z Gotbergu. Dokazuje to, že na Moravě umíme dělat výjimečná vína.

S jakým pocitem člověk posílá moravské ryzlinky do konkurence těch rakouských a německých?

Tréma je trochu cítit. Nikdy nevíme, jak vína zapadnou, protože nemáme podmínky jako na Mosele nebo ve Wachau. Nicméně z ohlasů odborníků víme, že jim naše ryzlinky chutnají, tak pak už jen doufáme, že zachutnají i top komisi. Obecně máme štěstí, že jsme severnější oblast pěstování révy, což dává vínům vysokou ovocnost a dobrou kyselinu.

Letošní úspěch je potvrzením dlouhodobého trendu. Kdy začala sonberská jízda soutěží?

První úspěch jsme zaznamenali už v roce 2010, a to za Ryzlink rýnský ročníku 2008. Tehdy jsme si mysleli, že něco takového dokážeme znovu zopakovat jen těžko – ve starém systému hodnocení jsme získali titul pro nejlepší bílé víno střední a východní Evropy. Pak ale přišel rok 2017, kdy už to nebyla jen regionální cena, ale se suchou Pálavou 2015 jsme se stali šampiony pro celý svět a dostali ocenění za nejlepší suché aromatické víno světa. A rok nato dostala ještě naše slámová Pálava 96 bodů a zlatou medaili. Od té doby sbíráme 90bodová hodnocení každý rok, ale k tomu máme i platinovou medaili za Ryzlink rýnský výběr z cibéb. Letos jsme se zase o krok posunuli. 97 bodů a platina pro Riesling Noble rot je zatím nejvíc, co se nám kdy povedlo získat. Zároveň máme možná ještě o trochu větší radost z dvojitého úspěchu ryzlinků – ze zlata a hlavně z 95 bodů pro ročník 2017 a za 90 bodů pro 2018. Je to pro nás stěžejní víno, na kterém si dáváme záležet po celou historii Sonberku.

O ročníku 2018 říkáš, že se spíš ještě vyplatí schovat si ho na později. Znamená to, že ho do soutěže pošleš ještě i později?

Určitě to budeme pokoušet, protože víme, že naše ryzlinky potřebují zrát nějaký čas na lahvi. Ideální doba konzumace je tři až pět let po sklizni. Výsledky soutěže milovníkům vína říkají, kupte si obě tahle vína, ročník 2017 vypijte rovnou a ten mladší si ještě schovejte. Hodnocení bereme hlavně jako potvrzení toho, že se v naší produkci najdou skvělá vína různých charakteristik a naše cesta je dobře nastavená.

Co po takovém úspěchu následuje?

Odráží se to i obchodně. V Londýně už máme nějakou historii, znají nás tam, máme tam skvělého importéra Ellis Wines. Před léty začínali se slámovou Pálavou, pak se díky našemu úspěchu na Decanteru propracovali k suché. Etablovala se tak dobře, že když jsme jim loni poslali vzorky ryzlinku, zalíbil se jim také, takže dnes už se poměr objednávek překlápí. Konkrétně letošní úspěch na Decanteru mohl za to, že další den už jsme z Londýna měli objednávku na paletu Rieslingu 2017 i Rieslingu Noble rot. Ellis Wines nás dodávají do společnosti Hedonism Wines, což je asi největší obchod s vínem v Británii, a všechna tři naše vína tak má na lístku jejich michelinská restaurace Hide.

Další aktuality
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
20.02.2024

Jarní program na Sonberku

Na Sonberku začíná nová sezóna s nabitým programem. Srdečně vás zveme vychutnat si pohodu a příjemné (ne)vinné zážitky v jarním čase.
Zjistěte více
09.02.2024

Hledáme brigádníky 18+

Nabízíme brigádu s tím nejkrásnějším výhledem. Práce na vinotéce, firemních degustacích či letních koncertech. Flexibilní směny, přívětiví kolegové, smysluplná práce, milí zákazníci.
Číst více
25.01.2024

#25 O tom, jak se přední sommelieři ČR stali členy Sonberku

V novém díle podcastu jsme si povídali s Jakubem Vlčkem a Janem Macalem. Společně se od roku 2024 přidali do našeho sonberského týmu. Poslechněte si milé povídání a poznejte blíže dva obchodníky vinařství.
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail