13.10.2023

Vinobraní na Sonberku: rok 2023 přinesl nové zkušenosti

Letos se první hrozny na Sonberku začaly sbírat už 31. srpna a v polovině října 2023 skončila další sezóna vinobraní. Jde o třetí nejdřívější termín startu za celou historii vinařství a celkově probíhalo vinobraní rychle, trvalo přesně 23 pracovních dní. Vinohradník Roman Slouk ovšem tvrdí, že rok 2023 přinesl několik výzev, ale i řadu zajímavých zkušeností.

Počasí určovalo tempo, ostatně jako vždy

Jedním z klíčových faktorů, které velmi ovlivnily průběh letošního vinobraní, bylo počasí. Po horkém létě nastalo nezvykle teplé a suché září. A co to znamená pro samotné hrozny? Vinohradník Roman Slouk to ví přesně: ,,Počasí mělo za následek nárůst cukernatosti a současně pokles obsahu kyselin v bobulích. I když vypadaly hrozny opravdu pěkně a byly bez hniloby i bez poškození od hmyzu, raději jsme upřednostnili rychlý sběr, abychom zajistili, že víno zachová kvalitu, na kterou jsme na Sonberku zvyklí.

V minulosti se tradičně začínalo sklizní Muškátu Moravského, ale od roku 2020 ho předstihla odrůda Chardonnay. Ta se sbírá na sekt, pro který se požaduje cukernatost okolo 18 stupňů normalizovaného moštoměru. Ano, můžete se tak těšit na další šumivé víno, ovšem nějaký rok jeho výroba ještě potrvá. Určitě vás ale budeme včas informovat.

Špačky jsme odháněli nahrávkami dravců

I špačky považujeme za faktor, který ovlivňuje vinobraní. Jejich neobvykle velký nálet jsme pozorovali jeden den, kdy zasahovali dokonce 3 lidé celou neděli. Na Sonberku to znělo jako v ZOO. Proč? K odplašení špačků se totiž použil novým přehrávač, který vydává zvuky dravců. Tento zásah se zdál být úspěšný a vinice byla chráněna před jejich útoky, protože další dny už se špačci vyskytovali velmi málo nebo vůbec.

Práce ve vinici opět začíná… Nebo spíše nikdy nekončí

Vinohradník Roman Slouk hodnotí letošní kvalitu hroznů roku 2023 na výbornou, zároveň již udělal za ročníkem 2023 tlustou čáru a jde vstříc tomu novému 2024: ,,Ve vinicích vyséváme žito na zelené hnojení, plečkujeme a diskujeme zatravněná meziřadí s cílem jarního osetí vícedruhovou bylinnou směsí.” Navíc se tady ještě klučí 5 hektarů vinic, kde se o nové skladbě odrůd teprve rozhodne.

Další aktuality
10.02.2024

Zažijte vínomalbu na Sonberku

Hledáte chvilku k zastavení, klid po pracovním týdnu, při které se naučíte něco nového a neotřelého?
Zveme vás na Malbu (s) vínem! 3 hodiny nádherného flow u skleničky vína s talentovanou Ivanou Tesařovou.

Číst více
22.11.2023

Zveme Vás na adventní víkendy

Užijte si předvánoční čas v poklidu na Sonberku
Číst více
06.10.2023

#23 O dvacátém výročí Sonberku se sommeliérem Davidem Pavlíčkem

Ve 23. dílu podcastu uslyšíte zástupce z našeho vinařství. Sommelier a obchodní zástupce David Pavlíček s moderátory představuje spoustu novinek v rámci 20. výročí Sonberku
Číst více
15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat? Poznejte dvě další novinky u příležitosti 20. výročí vinařství.
Číst více
31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Bez sektu se neobejde žádná pořádná oslava, a tak přicházíme s historicky prvním sektem ze Sonberku. Od kdy bude v prodeji a jakou chuť lze očekávat?
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail