13.10.2023

Vinobraní na Sonberku: rok 2023 přinesl nové zkušenosti

Letos se první hrozny na Sonberku začaly sbírat už 31. srpna a v polovině října 2023 skončila další sezóna vinobraní. Jde o třetí nejdřívější termín startu za celou historii vinařství a celkově probíhalo vinobraní rychle, trvalo přesně 23 pracovních dní. Vinohradník Roman Slouk ovšem tvrdí, že rok 2023 přinesl několik výzev, ale i řadu zajímavých zkušeností.

Počasí určovalo tempo, ostatně jako vždy

Jedním z klíčových faktorů, které velmi ovlivnily průběh letošního vinobraní, bylo počasí. Po horkém létě nastalo nezvykle teplé a suché září. A co to znamená pro samotné hrozny? Vinohradník Roman Slouk to ví přesně: ,,Počasí mělo za následek nárůst cukernatosti a současně pokles obsahu kyselin v bobulích. I když vypadaly hrozny opravdu pěkně a byly bez hniloby i bez poškození od hmyzu, raději jsme upřednostnili rychlý sběr, abychom zajistili, že víno zachová kvalitu, na kterou jsme na Sonberku zvyklí.

V minulosti se tradičně začínalo sklizní Muškátu Moravského, ale od roku 2020 ho předstihla odrůda Chardonnay. Ta se sbírá na sekt, pro který se požaduje cukernatost okolo 18 stupňů normalizovaného moštoměru. Ano, můžete se tak těšit na další šumivé víno, ovšem nějaký rok jeho výroba ještě potrvá. Určitě vás ale budeme včas informovat.

Špačky jsme odháněli nahrávkami dravců

I špačky považujeme za faktor, který ovlivňuje vinobraní. Jejich neobvykle velký nálet jsme pozorovali jeden den, kdy zasahovali dokonce 3 lidé celou neděli. Na Sonberku to znělo jako v ZOO. Proč? K odplašení špačků se totiž použil novým přehrávač, který vydává zvuky dravců. Tento zásah se zdál být úspěšný a vinice byla chráněna před jejich útoky, protože další dny už se špačci vyskytovali velmi málo nebo vůbec.

Práce ve vinici opět začíná… Nebo spíše nikdy nekončí

Vinohradník Roman Slouk hodnotí letošní kvalitu hroznů roku 2023 na výbornou, zároveň již udělal za ročníkem 2023 tlustou čáru a jde vstříc tomu novému 2024: ,,Ve vinicích vyséváme žito na zelené hnojení, plečkujeme a diskujeme zatravněná meziřadí s cílem jarního osetí vícedruhovou bylinnou směsí.” Navíc se tady ještě klučí 5 hektarů vinic, kde se o nové skladbě odrůd teprve rozhodne.

Další aktuality
04.06.2024

Zažijte léto na Sonberku!

Léto je skoro tady a s ním přichází slunce, relaxace a nezapomenutelné zážitky. Pokud hledáte místo, kde byste mohli zažít všechny tyto věci v harmonii s přírodou a výjimečnými víny, jste tu správně. Toto úžasné spojení najdete právě u nás na Sonberku.
Zjistěte více
27.05.2024

Kouzlo pikniku ve vinici: spojení vína, přírody a pohody

Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku rozloženou na trávě, koš plný dobrot a relaxaci v parku nebo na louce. Ale co kdybychom tuto tradiční představu posunuli na jinou úroveň?
Zjistěte více
30.04.2024

#27 Riesling kam se podíváš

27. epizodu našeho podcastu jsme věnovali rieslingům. V novém moderátorském složení Libora a Anety jsme vyzpovídali ty nejpovolanější ze Sonbreku. Zajímá vás, proč spojení Sonberk a riesling tak dobře funguje? Poslechněte si aktuální díl. 
Zjistěte více
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail