07.06.2023

Slavíme DVACET LET SONBERKU

Na počátku byla hrstka přátel a touha tvořit na Moravě víno, které by obstálo i ve světovém měřítku.

Abychom ale takové víno přivedli na svět, potřebovali jsme víc než sen, potřebovali jsme VINOHRAD snů. Vykoupit malé pozemky a zcelit je do jedné vinice se nám povedlo u vesničky Popice, v historické viniční trati původně nazývané Sonnberg. Réva se zde pěstovala již ve 13. století a vína z popických svahů byla po staletí žádaná na evropských královských dvorech.

 

Pod dohledem zkušeného vinohradníka Romana Slouka se na více než 40 hektarech začaly postupně vedle původních starých keřů rýsovat nové řádky révy – hlavně Ryzlinku rýnského a Pálavy. Hrozny pěstované v šetrném režimu integrované produkce putovaly do rukou talentovaného sklepmistra Oldy Drápala ml., prvního tvůrce slámového vína v Česku. Ze začátku se vše odehrávalo v malém pronajatém sklepě v nedalekých Pouzdřanech, ale již záhy jsme se přesunuli do srdce sonberské vinice. Zde jsme podle návrhu architekta Josefa Pleskota postavili první tuzemské chateau - moderní vinařský dům Sonberk.

 

Rok 2008 byl oficiálně naším prvním ročníkem pod novou střechou, pod kterou může víno žít celý svůj život - vyrůst ve vinici, dozrát ve sklepě a potěšit všechny smysly u velkého stolu s výhledem na Pálavu a Novomlýnské nádrže. Bylo to vůbec poprvé, kdy víno nemuselo putovat do města, protože město přišlo do vinařské krajiny za ním. Naše vinice ožila degustačními večírky, svatbami, koncerty.

 

Zároveň to byl náš první ročník, kterým jsme Sonberk - a s ním celou Českou republiku - jednou provždy zapsali na vinařskou mapu světa. Sonberský Ryzlink rýnský 2008 získal ocenění jako nejlepší suché bílé víno v regionu střední a východní Evropy na Decanter World Wine Awards (DWWA) v Londýně. Psal se rok 2010 a byla to první medaile svého druhu v Česku, první velký zahraniční úspěch s tiskovou konferencí.

 

Někdo by si možná řekl, že s decanterovskou Regional Trophy je čas uchýlit se do vinařského důchodu. Ne tak náš sklepmistr Olda. Ale jak dlouho se čeká na druhého (vinařského) Oscara? A přijde vůbec někdy? U nás toto čekání trvalo sedm let. Psal se rok 2017, když sonberská Pálava 2015 získala na DWWA ocenění Platinum Best in Show jako nejlepší suché bílé aromatické víno světa z více než sedmnácti tisíc vzorků. A my jsme věděli, že touha už není jenom sen, ale že vášeň pro dobré víno je realitou, která inspiruje doma i v zahraničí.

Neradovali jsme se jen ze zahraničních medailí, ale pokaždé, když se nám povedlo dostat naše víno do Salonu vín, získat medaili šampiona Prague Wine Trophy anebo se blýsknout v soutěži Vinařství roku, kterou jsme zatím jako jediní v republice vyhráli dvakrát.

A co nás čeká v budoucnosti? „Plánujeme spoustu novinek! Ale než se pustíme do jejich postupného odhalování, rádi bychom s našimi hosty a fanoušky oslavili dvě dekády naší společné cesty. Proto všechny 29.7., tedy poslední červencovou sobotu, srdečně zveme na oslavu plnou lahodného vína, vynikajícího jídla a skvělé hudby v podání Modrého cimbálu. Těšíme se na vás!” zve za celý sonberský tým obchodní a marketingová ředitelka Dominika Holešínská.


Další aktuality
04.06.2024

Zažijte léto na Sonberku!

Léto je skoro tady a s ním přichází slunce, relaxace a nezapomenutelné zážitky. Pokud hledáte místo, kde byste mohli zažít všechny tyto věci v harmonii s přírodou a výjimečnými víny, jste tu správně. Toto úžasné spojení najdete právě u nás na Sonberku.
Zjistěte více
27.05.2024

Kouzlo pikniku ve vinici: spojení vína, přírody a pohody

Když se řekne piknik, většina z nás si představí deku rozloženou na trávě, koš plný dobrot a relaxaci v parku nebo na louce. Ale co kdybychom tuto tradiční představu posunuli na jinou úroveň?
Zjistěte více
30.04.2024

#27 Riesling kam se podíváš

27. epizodu našeho podcastu jsme věnovali rieslingům. V novém moderátorském složení Libora a Anety jsme vyzpovídali ty nejpovolanější ze Sonbreku. Zajímá vás, proč spojení Sonberk a riesling tak dobře funguje? Poslechněte si aktuální díl. 
Zjistěte více
20.03.2024

Přivítejme PinkGris do naší sonberské rodiny

Poznejte naši růžovou novinku, kterou jsme pro vás připravili v limitované edici a která je tak trochu speciální. V čem? Pojďme to společně odhalit.
Zjistěte více
14.03.2024

#26 Co nás v nejbližší době čeká a nemine

V nejnovějším díle podcastu Mezi řádky si Dominika s Liborem vzali na paškál třaskavé téma spotřební daně, ale nakousli i aktuální jarní program a probrali také pohodovou atmosféru letních koncertů.
Zjistěte více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail