07.06.2023

Slavíme DVACET LET SONBERKU

Na počátku byla hrstka přátel a touha tvořit na Moravě víno, které by obstálo i ve světovém měřítku.

Abychom ale takové víno přivedli na svět, potřebovali jsme víc než sen, potřebovali jsme VINOHRAD snů. Vykoupit malé pozemky a zcelit je do jedné vinice se nám povedlo u vesničky Popice, v historické viniční trati původně nazývané Sonnberg. Réva se zde pěstovala již ve 13. století a vína z popických svahů byla po staletí žádaná na evropských královských dvorech.

 

Pod dohledem zkušeného vinohradníka Romana Slouka se na více než 40 hektarech začaly postupně vedle původních starých keřů rýsovat nové řádky révy – hlavně Ryzlinku rýnského a Pálavy. Hrozny pěstované v šetrném režimu integrované produkce putovaly do rukou talentovaného sklepmistra Oldy Drápala ml., prvního tvůrce slámového vína v Česku. Ze začátku se vše odehrávalo v malém pronajatém sklepě v nedalekých Pouzdřanech, ale již záhy jsme se přesunuli do srdce sonberské vinice. Zde jsme podle návrhu architekta Josefa Pleskota postavili první tuzemské chateau - moderní vinařský dům Sonberk.

 

Rok 2008 byl oficiálně naším prvním ročníkem pod novou střechou, pod kterou může víno žít celý svůj život - vyrůst ve vinici, dozrát ve sklepě a potěšit všechny smysly u velkého stolu s výhledem na Pálavu a Novomlýnské nádrže. Bylo to vůbec poprvé, kdy víno nemuselo putovat do města, protože město přišlo do vinařské krajiny za ním. Naše vinice ožila degustačními večírky, svatbami, koncerty.

 

Zároveň to byl náš první ročník, kterým jsme Sonberk - a s ním celou Českou republiku - jednou provždy zapsali na vinařskou mapu světa. Sonberský Ryzlink rýnský 2008 získal ocenění jako nejlepší suché bílé víno v regionu střední a východní Evropy na Decanter World Wine Awards (DWWA) v Londýně. Psal se rok 2010 a byla to první medaile svého druhu v Česku, první velký zahraniční úspěch s tiskovou konferencí.

 

Někdo by si možná řekl, že s decanterovskou Regional Trophy je čas uchýlit se do vinařského důchodu. Ne tak náš sklepmistr Olda. Ale jak dlouho se čeká na druhého (vinařského) Oscara? A přijde vůbec někdy? U nás toto čekání trvalo sedm let. Psal se rok 2017, když sonberská Pálava 2015 získala na DWWA ocenění Platinum Best in Show jako nejlepší suché bílé aromatické víno světa z více než sedmnácti tisíc vzorků. A my jsme věděli, že touha už není jenom sen, ale že vášeň pro dobré víno je realitou, která inspiruje doma i v zahraničí.

Neradovali jsme se jen ze zahraničních medailí, ale pokaždé, když se nám povedlo dostat naše víno do Salonu vín, získat medaili šampiona Prague Wine Trophy anebo se blýsknout v soutěži Vinařství roku, kterou jsme zatím jako jediní v republice vyhráli dvakrát.

A co nás čeká v budoucnosti? „Plánujeme spoustu novinek! Ale než se pustíme do jejich postupného odhalování, rádi bychom s našimi hosty a fanoušky oslavili dvě dekády naší společné cesty. Proto všechny 29.7., tedy poslední červencovou sobotu, srdečně zveme na oslavu plnou lahodného vína, vynikajícího jídla a skvělé hudby v podání Modrého cimbálu. Těšíme se na vás!” zve za celý sonberský tým obchodní a marketingová ředitelka Dominika Holešínská.


Další aktuality
15.09.2023

Rieslingy, jaké ještě neznáte - Mitrberk a Ipsus

Čím vyniká Riesling Mitrberk 2022 a Riesling Ipsus 2021, a proč je budete chtít ochutnat? Poznejte dvě další novinky u příležitosti 20. výročí vinařství.
Číst více
31.08.2023

Sonberský sekt k 20. výročí vinařství

Bez sektu se neobejde žádná pořádná oslava, a tak přicházíme s historicky prvním sektem ze Sonberku. Od kdy bude v prodeji a jakou chuť lze očekávat?
Číst více
30.08.2023

O 2 nových sonberských běžeckých tratích NoMen Run s Květou Látalovou

Vydali jsme 22. díl podcastu, kde jsme si povídali s Květou Látalovou, organizátorkou NonMen Run. S tímto dlouholetým parťákem otevíráme 2 nové běžecké trasy kolem Sonberku.
Číst více
30.06.2023

Letní koncerty 2023 na Sonberku

Ve spolupráci s projektem Hudba na vinicích nabídneme od července do září již 4. společný ročník večerních open air koncertů. Srdečně zveme!
Číst více
27.06.2023

O vinařském snu, který se stal skutečností s Dominikou z vinařství Plenér

Vydali jsme 21. díl našeho podcastu Mezi řádky. Tentokrát s Dominikou Černohorskou z vinařství Plenér.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail