18.03.2022

Proč Amerika miluje moravská vína?

Na mezinárodní veletrh Vinexpo jsme do New Yorku vyrazili poprvé zkraje března 2020 jako součást delegace devíti vinařství - byla to historicky první společná prezentace vín z České republiky organizovaná českou ambasádou ve Washingtonu a Ministerstvem zemědělství.

O to víc nás mrzelo, že jsme v roce 2021 z důvodu epidemie covid-19 nemohli do New Yorku osobně, naštěstí jsme mohli Českou republiku reprezentovat prostřednictvím odborného webináře, do kterého se zaregistrovalo 378 odborníků na víno ze 41 zemí.


Velká malá Morava

Možná si teď kladete otázku, proč by česká a moravská vína měla být zajímavá pro Američany a Kanaďany, zvláště, když je produkce vín za Atlantikem mnohonásobně větší než v České republice. 

Moravská vína jsou pro americký trh zajímavá svým příběhem. Obvykle pochází z tradičních vinic, kde se réva pěstovala už dávno, v případě Sonberku už ve středověku. Američani se zajímají o příběhy lidí, rádi si vybírají rodinná anebo malá - tzv. butiková - vinařství, kde vína tvoří konkrétní sklepmistr, o hrozny pečuje konkrétní vinohradník. A když mluvíme o péči, Američané kladou obrovský důraz na udržitelnost výroby, tudíž preferují ekologické způsoby pěstování révy - biodynamiku, „organic“ - čili bio, a také integrovanou produkci - tu využíváme my na Sonberku,“ vysvětluje obchodní a marketingová ředitelka Sonberku Dáša Fialová. 


Která vína zaujala na Vinexpo 2022

Do New Yorku jsme se vrátili 9.-10. března 2022 - tedy téměř na týden přesně po dvou letech. Delegaci z České republiky tvořilo letos celkem sedm moravských vinařství, která vystavovala ve společném bloku stánků. Pro prezentaci jsme pečlivě vybrali tři vzorky Rieslingu a tři vzorky Pálavy tak, aby byla kolekce mezinárodně srozumitelná, ale zároveň typicky moravská.  

Během prezentace vín na stánku jsem obvykle začínala Rieslingem. V tento moment zájemce uchvátila kvalita vín a rádi si nechali nabídnout další," popisuje zkušenost z New Yorku Dominika.

Z trojice nabízených Pálav nejvíce zaujala naše přírodně sladká botrytická Pálava Noble Rot a to z důvodu zachování svěžesti a specifické minerality s příjemnou sladkostí. Další velká část dotazů směrovala na slámovou Pálavu - ta na první pohled zaujala svojí atypickou menší lahví.


O edukativní části veletrhu

Veletrhy neslouží jen k navazování obchodních kontaktů, jsou také důležitým centrem vzdělávání v oboru. Je proto skvělé, že i letos dostala moravská výprava možnost prezentovat se návštěvníkům v rámci samostatní masterclass, tedy specializované komentované degustace.

Do masterclass nominovalo každé ze sedmi moravských vinařství jedno ze svých vín - za Sonberk to byla suchá Pálava 2020 VOC. Následně naše kolegyně Dominika Holešínská společně s Amandou Wilson, spolumajitelkou distribuční společnosti Ahtel Wines, představili výběr vín návštěvníkům veletrhu.

Měli jsme hezké ohlasy, kromě prezentovaných vín ocenili účastníci masterclass také přípravu, včetně kvalitního zpracování brožur a materiálů,“ shrnuje působení moravských vinařů v New Yorku Dominika.

Závěrem bychom rádi srdečně poděkovali našim moravským kolegům za společnou účast a reprezentaci a také české ambasádě ve Washingtonu, Generálnímu konzulátu v New Yorku a Ministerstvu zemědělství za podporu moravské vinařské delegace.


Fotogalerie z Vinexpo 2022

Další aktuality
27.06.2022

První červencový víkend přinese divadelní premiéru, koncert Anny K. a brunch s foodtruckem

Plánujete prodloužený prázdninový víkend na Moravě? Zde jsou naše tipy.
Číst více
15.06.2022

Londýnský Decanter ocenil celou škálu Rieslingů a Pálav

Červen je medailový a my si to užíváme. Celkem šest našich vín bylo oceněno na největší světové soutěži Decanter World Wine Awards.
Číst více
05.06.2022

Riesling VOC 2020 veze zlato z Concours Mondial de Bruxelles

Česká republika je nejúspěšnější vinařská krajina střední Evropy v soutěži
Číst více
29.05.2022

Pět let v ředitelské židli: Co se povedlo a co bude dál?

V novém dílu podcastu se loučíme s Dášou Fialovou, která vzpomíná na pětiletku plnou skvělého vína, úžasných lidí, nezapomenutelných koncertů - a prozrazuje svoje plány do budoucna.
Číst více
20.05.2022

Nový díl podcastu Mezi řádky: O cestách za vínem

S uznávaným gastronomickým průvodcem Janem Valentou z Taste of Prague si povídáme o výletech za vínem a jídlem a také o tom, jak chutná Morava cizincům.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail