02.09.2021

Podcast Mezi řádky představuje nového šéfa Svazu vinařů Martina Chlada

Ještě před čtvrt rokem by ho něco takového ani nenapadlo, přesto je to tady: Martin Chlad, muž s doktorátem z kinantropologie a zkušený marketingový a obchodní manažer se stal novým šéfem Svazu vinařů, což je ta nejlepší příležitost pozvat ho do sonberského podcastu Mezi řádky. Témat se totiž nabízí spousta.

Chlad nepřišel do pozice bez historie, poslední roky na svazu pracoval jako muž zodpovědný za marketingové a obchodní aktivity. „A už zkušenosti z prvních pár dní ve funkci mi ukazují, že kdybych byl vinař a chtěl bych být dobrý vinař, nedovedu si představit, že bych mohl funkci prezidenta vykonávat zároveň s tím. Je to časově velmi náročná funkce s důrazem na operativu, nejde přes den být ve vinohradu a večer číst odborné studie a řešit problémy okolo,“ říká Chlad, který v rozhovoru popisuje i rozdíly mezi rolemi Svazů vinařů, Vinařského fondu a Národního vinařského centra. A samozřejmě se věnuje výzvám, které ho čekají.

Bude to třeba vysvětlování, proč by se u vína měla zachovat nulová spotřební daň, nebo boj s následky měnícího se klimatu. A také nalezení cesty, jak vinaře, kterých je jen ve svazu 1300 členů, sjednotit a zajistit, že mají všichni dostatek informací o důležitých tématech. Jak jsou jednotliví vinaři různě orientovaní, dělají různá vína a mají různé zájmy, jejich očekávání od svazu se přirozeně liší. I o tom je řeč ve chvíli, kdy se mluví o možné podpoře exportu tuzemských vín do zahraničí.

Je potřeba si říct, že my nikdy typicky exportní zemí nebudeme, sami totiž dokážeme pokrýt jen asi 30 české spotřeby,“ vypočítá Chlad a jako svoji vizi nabízí paralelu slavného hokejového vítězství na naganské olympiádě. „Jestli chceme pracovat koncepčně, tak je nezbytné, abychom do zahraničí vydali nějaké signály a přitáhli k našim vínům zahraniční odborníky. Do Nagana mohlo jet taky 300 hokejistů, ale jelo tam nakonec 30 těch nejlepších, kteří zajistili takový úspěch, že to následujících deset let rezonovalo kolem těch dalších 300,“ popisuje nový předseda Svazu vinařů v podcastu, který jako vždy vznikl ve spolupráci s audiovydavatelstvím Čti mi.


Další aktuality
26.01.2022

Přes Sonberk k papeži a do michelinského chateau

Jak dlouhá byla cesta od šlechtění Pálavy až do vinných karet Francie?
Číst více
11.01.2022

Letní koncerty 2022 ve vinařství Sonberk

Ve spolupráci s projektem Hudba na vinicích vám také letos nabídneme sérii letních koncertních večerů.
Číst více
03.01.2022

Adriena Šimotová & Sonberk

Stali jsme se partnery výstavy Adrieny Šimotové, kterou pod záštitou Českého velvyslanectví ve Slovinsku pořádá Mezinárodní centrum grafické tvorby v Lublani. Srdečně zveme k návštěvě.
Číst více
01.01.2022

Rok 2021 na Sonberku

Díl #3: Září - Prosinec. V závěrečném dílu ohlédnutí za uplynulým rokem prozradíme, jaké bylo vinobraní a co všechno jsme stihli před příchodem Ježíška.
Číst více
29.12.2021

Jaký byl rok 2021 na Sonberku?

Díl #2: Květen - Srpen. Druhý díl našeho tradičního ohlédnutí za uplynulým rokem je plný léta, koncertů a dobré nálady.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail