01.07.2022

Co se děje ve vinici o prázdninách?

Réva. Popínavá liána, která při dobré péči žije i sto let, a její kořeny můžou sahat až do hloubky dvaceti metrů. V našich zeměpisných šířkách plodí jednou ročně - obvykle v období od srpna do listopadu v závislosti od cyklu zrání konkrétní odrůdy. Na Sonberku obvykle začínáme sběrem Muškátu moravskéhokončíme Ryzlinkem rýnským, Merlotem a bobulovými výběry Pálavy.

Než se ale dostaneme ke sběru, musíme naší vinici věnovat opravdu HODNĚ péče. A to i o prázdninách, protože růst révy si dovolenou nebere.

Konec školního roku je obvykle čas, kdy réva odkvetla a můžeme na ní vidět malé bobulky. To jsou mladé zárodky hroznů a jsou mimořádně citlivé. Ze všeho nejvíc je ohrožuje padlí - druh plísně, který se ve vinicích objevuje se zvýšenou vlhkostí a teplým počasím. Říká se, že vinohradníci musí nejvíce zpozornět kolem svátku Dne slovanských věrozvěstců Cyrila a Metoděje, kdy se může síla padlí projevit naplno.

V polovině července už bude režim volnější - hrozny poporostou a zesílí a réva bude potřebovat hlavně slunce a vláhu, aby rostla. Její růst pečlivě regulujeme tzv. zelenými pracemi, aby keře udržely tvar a nerostlo na nich zbytečně moc listů. Jsou to práce mimořádně náročné na počet brigádníků - na našich čtyřiceti hektarech se denně pohybuje i třicet párů rukou!

O prázdninách ale neudržujeme jen révu - pečujeme také o luční pásy v meziřadí, které nám pomáhají regulovat množství vody v půdě. Když je sucho, porost zkrátíme, aby révě neodebíral vláhu. Když prší, necháme jej bujet.

V létě nám radost dělají i lány levandule - náš vinohradník Roman Slouk rád jezdí do Středomoří, a tak si trochu mediteránské atmosféry přál mít i na Sonberku. Levandule je ideálním zdrojem letní potravy pro sonberská včelstva a motýly. Najdete ji před budovou a v pravidelných rozestupech zdobí také začátky řádků.

Voňavé pytlíčky sušené sonberské levandule najdete u nás na vinotéce, jedná se - společně s květovým medem našich včel - o oblíbený suvenýr z dovolené na Moravě.


Další aktuality
11.08.2022

Vinice koncem prázdnin: jak se připravit na vinobraní?

Kdy letos začneme sbírat a v čem je ročník 2022  jiný než ten loňský?
Číst více
26.07.2022

Sonberk letos podruhé v Londýně

Suchá Pálava zazářila na National Geographic Traveller Food Festival
Číst více
27.06.2022

První červencový víkend přinese divadelní premiéru, koncert Anny K. a brunch s foodtruckem

Plánujete prodloužený prázdninový víkend na Moravě? Zde jsou naše tipy.
Číst více
15.06.2022

Londýnský Decanter ocenil celou škálu Rieslingů a Pálav

Červen je medailový a my si to užíváme. Celkem šest našich vín bylo oceněno na největší světové soutěži Decanter World Wine Awards.
Číst více
05.06.2022

Riesling VOC 2020 veze zlato z Concours Mondial de Bruxelles

Česká republika je nejúspěšnější vinařská krajina střední Evropy v soutěži
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail