Když jsme posílali na podzim tvůrcům průvodce Nejlepší vína České republiky kolekci k hodnocení, tak bylo bez rozmýšlení jasné, že v ní bude i suchá Pálava. Tohle víno je na jednu stranu pro Sonberk typické, na druhou nás dost odlišuje od jiných, takže i ono se postaralo o to, že jsme v hodnocení získali ocenění Kolekce roku. Odrůda, kterou si spousta konzumentů vína spojuje se sladkou chutí, se u nás totiž opravdu dělá v suchém provedení. Sklepmistr Olda Drápal to neplánuje měnit a má k tomu spoustu důvodů. Jaké?
V první řadě charakter odrůdy a její chuť, která podle něj nejlépe vynikne právě při nižším množství zbytkového cukru. „To, že se Pálava dělá často sladká, není nikde psáno a není to žádné pravidlo. Je sladká zkrátka proto, že ji tak někteří vinaři dělají, protože vědí, že se díky tomu zalíbí lidem, kteří víno tak často nepijí,“ má jasno Olda, který s touto odrůdou pracuje na Sonberku od založení vinařství. Setkal se tady s ní ve velkém prvně, Pálava totiž ještě před dvaceti lety nebyla zdaleka tolik rozšířená.
Kříženec odrůd Tramín a Müller Thurgau je specificky moravský, ve šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v Perné ho šlechtil od roku 1953 inženýr Josef Veverka. Nová odrůda Pálava byla zapsána v roce 1977, takže chvilku trvalo, než se rozšířila, ale o to větší oblibu si postupně získala. Tramín je známý svojí kořenitostí, ale často mu schází kyseliny a má nevyrovnanou plodnost, které Pálavě dodává právě Müller Thurgau. I to byl důvod, proč se stala součástí před lety zakládaného sonberského vinohradu.
Sonberku se Pálava postarala o největší mezinárodní úspěchy. Suchá Pálava ročníku 2015 se podle hodnocení soutěže Decanter World Wine Awards stala v roce 2017 nejlepším suchým aromatickým vínem světa, což způsobilo poprask na českém trhu i na tom zahraničním. „Takové ocenění mimo jiné znamená, že jsme pro sebe dostali celou stranu v časopisu Decanter, který informuje o nejlepších světových vínech a sledují ho všichni, kdo se o víno zajímají. S výtiskem k nám pak hodně jezdili Britové nebo Američané,“ líčí naše marketingová a obchodní ředitelka Dáša Fialová.
Mimo jiné díky úspěchu v Decanteru je Pálava tím vínem, které ze Sonberku nejčastěji míří do zahraničí, hlavně do Londýna. Velkoobchodníci a restaurace si ji zapamatovali díky soutěži a líbí se jim, že jde o specifickou moravskou odrůdu, takže je pro ně jedinečná. A do budoucna jí budeme mít ještě víc. Právě Pálava je jednou ze dvou odrůd, kterou jsme na podzim kolem Sonberku vysazovali.
Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.
Navštivte násRegistrujte se a získejte tak nejen 10 % slevu na nákup vín. Pošleme vám jednou měsíčně novinky od nás, upozorníme na mizející lahve, ocenění a nabídneme i šestispřeží - sady vín za přátelštější cenu. A taky se dostanete do neveřejné nabídky vín, kam dáváme novinky před oficiálním zahájením prodeje anebo limitované kousky z našeho archivu.
Více o klubu