Už několik let je to tradice a zaběhnutý režim: K začátku listopadu lahvujeme Muškát moravský, jediné mladé sonberské víno, a pak jde na řadu Sauvignon – víno z řady Stříbrný Sonberk, které je tak oblíbené, že třeba loni se vyprodalo asi za půl roku. Proč jde do lahví tak brzy a čím je tak lákavé?
„Je to víno dělané s primární aromatikou, proto je lepší, když je v láhvi co nejdřív. Sauvignon je aromatická odrůda, podobně jako Muškát moravský nebo Tramín, navíc je to lehké a velmi dobře pitelné víno,“ vysvětluje náš sklepmistr Olda Drápal, který má pro tohle víno zajímavé přirovnání. Občas o něm mluví jako o gigolovi. „Je tak trochu nafintěné, ale to neznamená, že nemá charakter, ten mají i gigolové,“ směje se Olda, který to s ním ve sklepě nemá jednoduché.
Aby v Sauvignonu zůstala tolik žádaná patřičná aromatika, musí se pohlídat. Loni v létě to bylo o to těžší, že bylo hodně teplo. Sauvignon se sbíral mezi prvními odrůdami a dřív než obvykle. Jenže aby vůně vydržela, chce to chlad. Za pomoci suchého ledu se tak chladily už sesbírané hrozny, pak také rmut (hmota tvořená rozemletými bobulemi) a lisovalo se později v atmosféře z dusíku.
„Je to proto, že jako první složka moštu oxidují právě aromatické látky, jenže ty když zoxidují, už je zpátky nijak nevrátíme. Proto se to dělá bez přístupu kyslíku,“ vysvětluje skoro až laboratorní práci Olda.
Jak se mu to povedlo můžete zkontrolovat buďto přímo u nás, nebo ho najdete i na našem eshopu.
Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.
Navštivte násRegistrujte se a získejte tak nejen 10 % slevu na nákup vín. Pošleme vám jednou měsíčně novinky od nás, upozorníme na mizející lahve, ocenění a nabídneme i šestispřeží - sady vín za přátelštější cenu. A taky se dostanete do neveřejné nabídky vín, kam dáváme novinky před oficiálním zahájením prodeje anebo limitované kousky z našeho archivu.
Více o klubu