09.09.2022

O špačcích na Sonberku

Za těch téměř dvacet let, co na Sonberku hospodaříme, víme o špačcích svoje. Ve vinici se objevují celoročně a většinu času nijak neškodí. Nenachází totiž nic, co by je zajímalo. Situace se mění na podzim, kdy se do jejich hledáčku dostanou dozrávající hrozny a začíná přetahovaná.

V letech, kdy jsou kolem vinice rozsáhlá kukuřičná pole, taháme za kratší konec. Špačci se totiž živí také kukuřicí, a ta je přitahuje jako magnet. Nejkritičtější situace nastává obvykle začátkem října, kdy se na Moravě objevují špačci táhnoucí ze severu Evropy, v tu dobu jsou až agresivní.

Na Sonberku špačky nikdy nezabíjíme - mrtvý špaček nemá pro člověka žádný užitek. Naším cílem je ochránit úrodu tak, že špačky odplašíme. Způsobů plašení je spousta - od malé ultrazvukové píšťalky přes přítomnost sokolníka ve vinici, až po kamerové hlídání řízené umělou inteligencí. Poslední zmíněnou metodu u nás loni testovali vědci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Každý ze způsobů plašení je jinak účinný v závislosti od rozlohy vinice a členitosti terénu a má jiné pořizovací náklady. My na Sonberku každým rokem používáme plynová děla, tedy jednoduchou soustavu tlakové lahve s časovačem, která v pravidelných intervalech plaší hlukem. To by ovšem nebyla příroda, aby na lidské vychytávky nevyzrála! Moravští špačci jsou na rány plynových děl zvyklí a nechtějí se nechat rušit. Proto jsme na Sonberku zavedli institut sezonního hlídače, který hejna plaší výstřely plynovou pistolí do vzduchu. Tyto dvě metody někdy doplňujeme maketou letícího dravce. Sítě nepoužíváme z ekonomických důvodů - zasíťovat čtyřicet hektarů vinice se zkrátka nevyplatí.

A čím nás letos špačci překvapili?Vlivem letošního sucha se objevili dřív a snažili se zahnat žízeň šťávou z hroznů. Je to neobvyklé, protože nezralé hrozny je běžně nezajímají. S příchodem dešťů koncem léta se špačci stáhli a v prvních dvou zářijových týdnech se objevují minimálně. Z části je to způsobené i tím, že na polích pod Sonberkem je minimum kukuřice,“ hodnotí aktuální situaci náš vinohradník Roman Slouk.


Další aktuality
16.09.2022

Poprvé uvádíme Merlot Rare

Představujeme víno, jaké na Sonberku ještě nebylo. 
Číst více
06.09.2022

Sonberské vinobraní & koncert Harafica

V pátek 16.9. přijďte s námi oslavit letošní Sonberské vinobraní, na kterém nám zahraje cimbálová muzika Harafica. Nebude chybět ani společný sběr, lisování a volná degustace.
Číst více
11.08.2022

Vinice koncem prázdnin: jak se připravit na vinobraní?

Kdy letos začneme sbírat a v čem je ročník 2022  jiný než ten loňský?
Číst více
26.07.2022

Sonberk letos podruhé v Londýně

Suchá Pálava zazářila na National Geographic Traveller Food Festival
Číst více
01.07.2022

Co se děje ve vinici o prázdninách?

Pokud se k nám chystáte v létě na návštěvu, toto je článek pro vás. O tom, co uvidíte kolem sebe a proč tomu tak je.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail