08.06.2021

Máme novinku: Riesling si umí vzít ze sudů to nejlepší

Jsou večery, kdy chcete pít svoje jistoty, protože někdy jich na světě moc nezbývá. A pak jsou ty, kdy chcete zkoušet něco nového, co by vás třeba normálně ani nenapadlo. Přesně pro ty druhé je tady nejnovější sonberské víno: Riesling ročníku 2015, který zrál na francouzských sudech. Pokud po něm sáhnete s ochotou zkoušet, věřte, že podobně to měl s jeho tvorbou i náš sklepmistr Olda Drápal.

Příběh vína, které má na etiketě uvedeno „Riesling 2015, zrálo v sudu“, je netypický. Základem pro něj byl výborný ročník 2015, který nám dal dost hroznů, takže po tom, co Olda ve sklepě založil na klasickou produkci, zbylo mu trochu Rieslingu pro experimenty. Víno tak vznikalo ve dvou dubových sudech o objemu 228 a 500 litrů. Ano, slyšíte dobře, Riesling v dubových sudech, a ještě i vypalovaných.

I když dnes už se dělá všechno možné, do čerstvě vypáleného barikového sudu podle mě rýňák pořád nepatří. My jsme ho ale dali do těch, které už jsme předtím dvakrát využili, takže efekt toastování není tak silný,“ popisuje Olda, který víno po dvou letech „ležení“ stočil do klasického nerezového tanku.

Výsledek je dnes už příjemně nazrálý, s vůní sušených meruněk a kandovaného ovoce. Ležení v sudu se projevuje hlavně jak v chuti, tak ve vůni vína – náznak petroleje, který ke staršímu rýňáku patří, doplňuje právě ušlechtilý tón dubového dřeva. „Zrání v dubových sudech je zkrátka jiné než v nerezu. Znamená to mimo jiné, že tohle víno můžete pít rovnou i si ho navzdory jeho věku nechat ještě v archivu,“ doplňuje Olda.

Podle našeho someliéra Davida Pavlíčka vás okouzlí medovostí s podkresem kerosinu, živou kyselinou a sušenými rozinkami v závěru. Skvělým parťákem mu bude tučná ryba nebo konfitovaný bůček, takže dát někomu zrovna tuhle lahev je něco jako pozvánka k velkým hodům.


Další aktuality
15.06.2021

Jóga, zpěv nebo pétanque. Vyberte si u nás, co vám dělá radost

V párování vína se zážitky pokračujeme i v létě a dáme i na vaše nápady
Číst více
14.06.2021

Máme „šeďák“ na šroubu. Může to být vaše Škola vína

Zapadne do každého piknikového koše a hodí se pro kamarády, kteří si cestu k vínu hledají
Číst více
14.05.2021

Plány na léto? Čeká nás celkem třináct koncertů v rámci projektu Hudba na vinicích

Užijte si naše letní koncerty s VIP vstupenkou
Zjistit více
07.05.2021

Květen ve vinohradu: Zaděláváme na čistou práci

Ve vinici je to stejné jako doma. Kdo kope, nepotřebuje tolik chemie 
Číst více
26.04.2021

Ukažte lásku k Sonberku tričkem

Máme nové kousky pro ženy i děti, které se milovníky vína teprve stanou
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail