05.05.2022

Čeká nás boj se suchem?

Je tady květen a s ním první růstová fáze sonberské vinice - rašení. Rašení je pro nás radost, ale také starost, protože až do poloviny května - tedy do svátků Pankráce, Serváce a Bonifáce - hrozí mrazy, které by mohly poškodit očka a nepříznivě ovlivnit růst révy i finální výnos hroznů. Hlídáme tedy teploměr a v případě ochlazení bychom jako první kontrolovali níže položené části vinice - tedy ty kolem dolního plotu a vstupní brány, kde je nadmořská výška kolem 210 m n.m.

Kromě hlídání teploty se náš vinohradník Roman Slouk letos zaměřuje také na práci v mladém vinohradě, který jsme sázeli před dvěma lety. Mladé rostliny je potřeba poprvé ostříhat a začít tak určovat jejich architekturu do dalších let růstu. „Tím, že jsou rostliny mladé a citlivější na venkovní podmínky, nelze jejich řez provádět v zimě společně s dospělou révou. Museli jsme počkat do jara, zhodnotit individuální stav a dle toho začít provádět řez,“ vysvětluje Roman. 

Ruku v ruce s řezem mladého vinohradu jde i jeho okopávání - pěkně postaru, motykou. „Zatímco u starších hlav si můžeme okopávání zjednodušit mechanizací, u mladých rostlin na to musíme jít pěkně postaru - s motykou a v předklonu. Vyhneme se tak jejich případnému poškození,“ říká Roman. A proč se vlastně vinice okopává? Kromě prokypření půdy, tak jak jej známe z péče o jakoukoliv zahrádku, jde také o odstranění porostu kolem jednotlivých hlav, abychom později nemuseli hledat hrozny mezi trávou a plevelem.

Na Sonberku jsme zastánci zatravněných meziřadí, která chrání půdu před erozí a zároveň nám pomáhají regulovat množství vody v půdě. Vzhledem na nízkou úroveň srážek bude letos práce s meziřadím velice důležitým regulátorem půdní vlhkosti. Nedostatek vody se ukázal už v průběhu dubna, kdy réva tzv. slzí. Letošní slzení bylo velmi jemné, pozorovali jsme jej spíše v nižších polohách vinice. „Réva má naštěstí dlouhé kořeny a zvláště na sprašovém podloží ustojí i delší období sucha, nicméně každá kapka deště mě teď potěší,“ uzavírá povídání o květnovém dění ve vinici Roman.

Další aktuality
27.06.2022

První červencový víkend přinese divadelní premiéru, koncert Anny K. a brunch s foodtruckem

Plánujete prodloužený prázdninový víkend na Moravě? Zde jsou naše tipy.
Číst více
15.06.2022

Londýnský Decanter ocenil celou škálu Rieslingů a Pálav

Červen je medailový a my si to užíváme. Celkem šest našich vín bylo oceněno na největší světové soutěži Decanter World Wine Awards.
Číst více
05.06.2022

Riesling VOC 2020 veze zlato z Concours Mondial de Bruxelles

Česká republika je nejúspěšnější vinařská krajina střední Evropy v soutěži
Číst více
29.05.2022

Pět let v ředitelské židli: Co se povedlo a co bude dál?

V novém dílu podcastu se loučíme s Dášou Fialovou, která vzpomíná na pětiletku plnou skvělého vína, úžasných lidí, nezapomenutelných koncertů - a prozrazuje svoje plány do budoucna.
Číst více
20.05.2022

Nový díl podcastu Mezi řádky: O cestách za vínem

S uznávaným gastronomickým průvodcem Janem Valentou z Taste of Prague si povídáme o výletech za vínem a jídlem a také o tom, jak chutná Morava cizincům.
Číst více
Co dál?

Přijeďte na skleničku

Chtěli byste toto celé vidět a zažít? Těšíme se na vás na Sonberku.

Navštivte nás
Řekněte nám vaše jméno a e-mail